Čarobna kuća

Trebević

Upustite se u avanturu na Trebeviću i istražite olimpijsku bob stazu, uživajte u šumskim stazama do vidikovca iznad gondole, i otkrijte panoramski pogled na Sarajevo sa vrha Sofe.

Čarobna kuća

OBILAZAK OLIMPIJSKE BOB STAZE NA TREBEVIĆU

Šumskom stazom do vidikovca iznad kojeg prolazi Trebevićka gondola. Odatle staza vodi do kraja gondole i do početka Olimpijske bob staze. Usput smo obišli Malu Čolinu kapu gdje je nekada bio Opservatori. Nastavili smo put do piklića Velike čoline kape, odakle se pruža predivan pogled na Sarajevo. Vratili smo se bob stazom od cilja do polazne tačke. Staza je sada oslikana prlijepim grafitima, kao što se može vidjeti na slikama.

Polazak

Od hotela Pino Nature

Dužina ture

9km

Trajanje ture

4h 20min

Istorija bob staze ….

Olimpijska staza za bob i sankanje u Sarajevu nalazi se na Trebeviću. Sagrađena je za Zimske olimpijske igre 1984. Kad je 1977. Sarajevu poverena organizacija ZOI 1984, predložena je izgradnja staze za bob i sankanje. Dizajn staze odobren je 1981, a radovi na izgradnji su počeli 1. juna iste godine. Izgradnja je završena 30. septembra 1982, a ukupni troškovi iznosili su 563.209.000 dinara. Na Igrama 1984. olimpijska sankaška takmičenja gledalo je 20.000, dok su takmičenja u bobu bila nešto posećenija.

carobnakuca_trebevic_009
carobnakuca trebevic 008

Čarobna kuća

USPON NA TREBEVIĆ

Poznato je da borovina nigdje ne miriše kao na Trebeviću.

Jedan od lakših uspona do vrha je stazom koja se odvaja sa starog puta prema Sarajevu, kod planinarskog doma Čelina, gdje ostavljamo auto i krećemo u našu avanturu. Staza void kroz Gornje i  Donje Međuše do Puhovog polja, prostrane livade sa izvorom pitke vode. Odatle nastavljemo usponom prema grebenu koji void do vrha Sofe (1629m) Duž grebena, svo vrijeme bićete očarani pogledom na okolne planine.

 Do samog vrha biće nam potrebno nekih sat vremena laganog hoda, gdje se napor i ne primjećuje jer se osjećate kao u pravoj planinskoj bajci, okruženi divljim cvijećem i ljekovitim biljem.

Sa vrha se pruža pogled, sa jedne strane sve do Jahorine, a sa druge strane do Bjelašnice, kao i na grad Sarajevo u podnožiju.

 Odatle šumskim putićem, serpentinama, možemo da se spustimo do Dobrih voda, a onda ili do Brusa ili do hotela Pino Nature.

Takođe je, sa vrha, moguće nastaviti put zapadnim grebenom do planinarskog doma Jure Franko koji je izgrađen u pravom planinskom stilu i otvoren za posjetioce.

Čarobna kuća

Pruga koje više nema: Čuveni ‘Ćiro’

Dužina staze

oko 12 km do Sarajeva

Nadmorska visina

840 m (Pale)

Nadmorska visina na odredištu

540 m (Sarajevo)

Trajanje ture

5h do Sarajeva

Zahtjevnost staze

srednje teška

Cjelodnevna pješačka tura srednje težine, putovanje je kroz istoriju jedne od poznatijih, čuvenijih pruga na prostoru bivše Jugoslavije, to jeste uskotračna pruga od Sarajeva do Višegrada, koja je dalje preko Užica vodila do Beograda.

 ( Izgrađena za vrijeme austrougarske vlasti, od Sarajeva do Višegrada 1906. godine, a konačno preko Užica spojena sa Beogradom 1928. godine, ukupne dužine 405 kilometara, predstavljala je žilu kucavicu istočnog dijela Bosne i zapadnog dijela Srbije, naročito Podrinja. )

  Ova avantura, kroz 11 tunela i tri mosta, počinje sa Stare Stanice na Palama. Makadamskim putem pored Miljacke, koji paljani i dalje zovu „pruga“. Prolazimo prvi i drugi tunel, nakon kojeg nailazimo na most od kojega je ostala konstrukcija i drveni pragovi. Most nas vodi preko fascinantnog kanjona. Dalje nastavljamo putem obraslim šumom, kroz tunele do drugog manjeg mosta. Treći most više ne postoji pa se ide zaobilaznom stazom.  Tu, na zidinama trećeg mosta, odakle se pruža očaravajići pogled, pravimo pauzu za kafu i užinu.

   (Međutim, “Ćiro” je sedamdesetih godina, tačnije 1. avgusta 1978. godine, prestao saobraćati, što je veoma rastužilo stanovnike predjela kroz koje je prolazio. Taj neobjašnjivi čin vlasti osiromašio je neke dijelove, kako Bosne, tako i Srbije i vrijeme je pokazalo da će doprinijeti migracijama stanovništva, zbog gubitka veze sa drugim dijelovima tada još uvijek jedne države i loše drumske infrastrukture.)

Dalje nastavljamo stazom, koja prema gradu postaje sve uređenija i pretvara se u šetalište. Stižemo do stanice Bistrik u Sarajevu i spuštamo se do polaza Trebevićke gondola. Zatim je planiran povratak gondolom na Trebević, gdje nas čeka još 2km staze sa koje se pruža veličanstven pogled na grad. Stižemo do Brusa gdje je planiran ručak u jednom od nacionalnih restorana. Odatle je organizonam prevoz na Jaorinu u smještaj.

Izaberite planinsku avanturu za svoju dušu sa druge strane Jahorine gdje netaknuta, divlja priroda i dalje vlada.

KONTAKT